פרסומת

אנדרואיד למתקדמים

אנדרואיד היא מערכת ההפעלה הנפוצה בעולם לסמארטפונים. אני משתמש בפלאפון אנדרואידי החל משנת 2009, HTC Desire שהיה אחד מהסמארטפונים הראשונים שהריצו אנדרואיד, אז היא עוד הייתה מלאה בבאגים, עם חנות אפליקציות מגוכחת לעומת חנות האפליקציות האדירה של אפל.

הייתרון העצום במערכת ההפעלה אנדרואיד הוא רשיון הקוד פתוח, המאפשר לכל מתכנת ליצור פיצ'רים ולשפר את מערכת ההפעלה. העובדה שליבת המערכת המבוססת לינוקס הוציאה לשוק אין ספור הפצות שונות (בדומה להפצות הלינוקס למיניהן). כל הפצה כזו מאפשרת למשתמש הביתי להנות מייתרונות שונים ולנצל את תכונות הסמארטפון שלו במלואן. לרוב, ייצרניות הסלולאר מוציאות עדכון למערכת ההפעלה אחת למספר חודשים, אם בכלל. התקנה של הפצה כזו (ROM). תאפשר לכם לרוב לעדכן את הפלאפון באופן פרטי, בלי להמתין לעדכון היצרנית.

לאחרונה, הרבה אנשים שואלים אותי שאלות מעמיקות בעולם האנדרואיד והקיסטומים האישיים. את רוב משתמשי האנדרואיד זה פשוט לא מעניין. הם קונים פלאפון של ייצרנית כלשהי ופשוט משתמשים בו, עם ה-ROM של הייצרנית (או יותר גרוע – ספקית הסלולאר) ועם הגרסא הישנה של אנדרואיד.

מילון המונחים השלם


 •  Root – תהליך ביצוע Root לפלאפון שלכם מאפשר לכם לקבל גישת Admin על הפלאפון, גישת ה-Admin תאפשר לכם לעשות כל פעולה שתרצו בפלאפון (הרשאות מלאות). יצרניות הפלאפונים חוסמות את אפשרות ה-ROOT כאשר אתם קונים את הפלאפון. זאת על מנת להגביל אתכם ולמנוע אפשרות של פגיעה במערכת ההפעלה. לאחר שתבצעו ROOT תוכלו להתקין אפליקציות שדורשות פונקציונליות גבוהה שניתן לקבל רק עם ROOT, תוכלו להתקין ROMs שונים, להתקין Recovery ועוד. בשונה מתהליך ה-Jailbreak באייפון, תהליך ביצוע ה-ROOT הוא חוקי לגמרי שכן מערכת האנדרואיד היא מערכת קוד פתוח.
 • fastboot – הכנסת המכשיר ל "מצב תחזוקה" דרכו ניתן להגיע אל ה-Recovery או לבצע פעולות תחזוקה דרך המחשב באמצעות חיבור ADB. אל מצב Fastboot מגיעים באמצעות קיצור מקשים, לרוב לחצן הכיבוי + כפתור הווליום.
 • Recovery – מסך קונפיגורציה של הפלאפון, בכל פלאפון אנדרואידי קיימת אפשרות Recovery. למסך זה ניתן להגיע לאחר שנכנסים למצב Fastboot. ניתן לדמות את מסך ה-Recovery למסך ה-BIOS במחשב ה-PC שלכם. דרכו ניתן לשנות הגדרות שונות בפלאפון. אם לא התקנתם Recovery שונה. בפלאפון שלכם קיים Stock Recovery (אותו הגדירה יצרנית המכשיר). אותו Stock Recovery בדר"כ מאפשר למחוק את כל המידע בטלפון ולהתקין עדכוני תוכנה. אם תשדרגו את ה-Recovery שלכם תוכלו להגדיר דברים נוספים, כמו למשל אפשרות להתקנת ROM מקוסטמים. ה-Recovery הנפוץ והמומלץ ביותר כיום הוא CWM – ClockWorkMod
 • Bootloader – במילים פשוטות, Bootloader היא אותה התוכנה שרצה לפני שמכשיר הפלאפון שלכם נדלק. התוכנה הזו צרובה במכשיר הפלאפון שלכם, היא בעצם מריצה את הפקודה שגורמת למערכת האנדרואיד להיטען כאשר אתם מדליקים את המכשיר. ייצרניות רבות נועלות את אותו ה-Bootloader, המשמעות היא שגרסת האנדרואיד היחידה שיכול אותו Bootloader לטעון היא הגרסא המקורית שהגיע עם המכשיר, זו הגרסא המתאימה ביותר לחומרת המכשיר שכן יצרנית הסלולר בנתה אותה והתאימה אותה למפרט. פעולת ה-Unlock Bootloader מאפשרת לכם להתקין Recovery ולאחריו להתקין כל ROM שתרצו.
 • ROM – גרסת מערכת ההפעלה של האנדרואיד שלכם. בדומה להפצות הלינוקס הרבות, גם לאנדרואיד יש מאות הפצות שונות, כל הפצה כזו מתאימה למכשיר שונה. ה-ROMs מאפשרים לכם לקבל שליטה מלאה על המכשיר,לעיתים בניגוד ל-ROM המקורי שהגיע עם המכשיר. לפני שאתם מתקינים ROM בחנו אותו בקפידה, קראו את הייתרונות שהוא ייתן לכם ואת החסרונות הקיימים בו.
 • Stock ROM – זהו ה-ROM שהגיע עם מכשיר הסלולאר שלכם. אם זהו מכשיר NEXUS אז אותו Stock ROM הוא הגרסא הנקייה של אנדרואיד, אם זה מכשיר של ייצרנית כלשהי, אז הייצרנית היא זו שבנתה את ה-ROM עבור המכשיר. לרוב, ייצרניות הסלולאר בונות ממשק קצה למכשיר על מנט לייחד אותו משאר הייצרניות. כדוגמת ממשק ה-Sense של HTC או ה-TouchWIZ של סמסונג. לעיתים, ספקיות הסלולאר בישראל מתקינות ROM משלהן על מכשירי הסלולאר, אותם ROMs שהן מתקינות לרוב מאט את המכשיר. אם יש לכם ROM של ספקית סלולאר מומלץ להחליף אותו.
 • Radio – רדיו היא התוכנה (Firmware) שאחראית לפעילות תקינה של רכיבי ה-Low-level של המכשיר שלכם, כמו ה-GPS, ה-WIFI קישוריות ה-3G ועוד…עדכון גרסת רדיו לא מוסיפה פיצ'רים למכשיר עצמו אלא משפרת לרוב את השימושיות של טכנולוגיות אלו (הקישוריות בין החומרה לתוכנה). לרוב עדכון גרסת רדיו תשפר את חיי הסוללה, את רמת הקליטה ב-WIFI או את קישוריות ה-GPS. קיימים ברשת ROMs מסויימים שדורשים גרסת Radio מסויימת (לרוב החדשה ביותר עבור המכשיר הספציפי).מומלץ לא לעדכן את גרסת הרדיו אם אין צורך ממשי בכך שכן עדכון כזה עלול לפגוע במכשיר.
 • OTA –  עדכונים אוטומטיים [Over The Air] – זהו תהליך עדכון התוכנה שמאפשר לכם לעדכן את המכשיר בלחיצת כפתור. עדכוני OTA תוכלו להתקין רק אם יש לכם Stock ROM ללא Recovery מקוסטם. התקנת Recovery בעצם מנטרלת האפשרות של המכשיר לעדכן את עצמו בצורה אוטומטית. חשוב גם להבין מי שולח לכם את עדכוני ה-OTA. קיימים שלוש גורמים מתווחים עד שהמכשיר שלכם מקבל עדכון: גוגל -> ייצרנית הסלולר -> ייבואן -> ספקית הסלולר. העדכון שתקבלו תלוי ב-Stock ROM של המכשיר שלכם. אם יש לכם מכשיר נקסוס, הוא יקבל את העדכון הכי מהר כיוון שהמכשיר הוא Pure Android. אם יש לכם מכשיר עולמי כדוגמת HTC ONE, את העדכון תקבלו מ-HTC. בדוגמא זו, אם גוגל הוציאו גרסא חדשה, למשל 4.2.2. חברת HTC תקבל את הגרסא, תעשה בה שינויים להתאמה למכשיר שלכם ואז תשלח את העדכון ב-OTA למכשיר. כל התהליך מסתבך כאשר יש לכם מכשיר שקניתם בארץ. לפעמים הייבואניות מתקינות במכשיר ROM מעוברת, ואז גוגל שולחת את העדכון לייצרנית הסלולאר ששולחת את העדכון לייבואן ששולחת את העדכון לספקית הסלולאר ששולחת עדכון OTA למכשיר. לסיכום – לא לקנות פלאפון מספקיות הסלולאר אם יש לו ROM של הספקית (ואם זה לא הכול, בדר"כ אותם ROM איטיים בטירוף)
 • ADB – זהו רכיב תוכנה (Android debug bridge) שאחראי על התקשורת בין המכשיר שלכם למחשב האישי. כאשר תחברו את המכשיר שלכם למחשב, תוכלו לעבור למצב Debugging. מצב זה יאפשר לכם להריץ פקודות באמצעות תוכנת ADB שיועברו לפלאפון שלכם. קיימים ROMs מסויימים שדורשים הרצת פקודות ב-ADB על מנת להתקינם. כמו כן, לאחר פתיחת הרשאות ROOT ניתן להריץ פקודות מתקדמות על הפלאפון ולמעשה לשלוט בו באמצעות המחשב (Shell לכל דבר)
 • Kernel – הליבה של המערכת, מערכת אנדרואיד כמו גם הלינוקס למחשבי ה-PC מורכבת מה-Kernel ומעליו שכבת האפליקציה וה-GUI. לעיתים, עדכון של ה-Kernel עשוי לשפר תכונות מסויימות במערכת שלכם או לאפשר לכם לגשת לפיצ'רים מיוחדים. מומלץ לא להחליף Kernel לאנדרואיד שלכם אם אין לכם נסיון או צורך ממשי בהחלפה.
 • superuser – אפליקציה שיש להתקין במכשיר לאחר ביצוע ROOT, דרך אפליקצייה זו ניתן להחליט אילו אפליקציות יקבלו גישת ROOT למכשיר. ההמצלמה היא לתת הרשאות ROOT לאפליקציות שבאמת דורשות גישה זו. כאמור, הרשאות ROOT הן ההרשאות הגבוהות ביותר שניתן לתת לאפליקציה מסויימת, אפליקציות זדוניות יכולות לפגוע במכשיר שלכם.
 • Nandroid Backup – גיבוי אותו ניתן לעשות במצב Recovery, גיבוי Nandroid לוקח תמונת מצב של המכשיר שלכם, מאפשר לחזור אחורה במקרה ושיניתם ROM או שהתקנתם ROM דפוק
 • Launcher – זהו מסך הבית שלכם, כמו שבלינוקס ניתן להחליף בין שולחנות עבודה (Gnome, KDE וכ'ו) גם באנדרואיד ניתן להחליף ביניהם. כל Launcher יספק לכם חבילת פונקציונליות אחרת, אם זה חבילת Widgets, אפקטים בשולחן העבודה, סידור שונה של מגירת האפליקציות וכ'ו. שני Launchers מומלצים הם GO ו- NOVA. על מנת להתקין  Launcher אין צורך ב-Root

כמה דברים שלא ידעתם על אנדרואיד


 • Device Manager – לפני כחודש גוגל שיחררו שירות חדש שמאפשר לכל בעל אנדרואיד לאתר את מיקום הפלאפון שלו על כדור הארץ. זאת מבלי להתקין אפליקציה צד ג'. כרגע השירות מאפשר לגרום לפלאפון לצלצל או למחוק את כל המידע מרחוק. על מנת לאתר את הפלאפון כנסו לכתובת: https://www.google.com/android/devicemanager
 • שמות הגרסאות של אנדרואיד ממויינות לפי סדר ה- ABC וכולן הן שמות של קינוחים או ממתקים שונים. הגרסא הראשונה שיצאה לשוק היא Cupcake אחרי: Donut, Eclair, Froyo, GingerBread, HoneyComb, IceCream Sanswitch, Jelly bean והגרסא הבאה תיקרא Key lime pie KitKat

androidVersions

חשוב לדעת


 • התקנת Recovery ו-ROM מקוסטם עלולות לפגוע במכשיר הפלאפון שלכם, לעיתים אף לגרום לו נזק בלתי הפיך!. אל תתנו לסיכון הזה למנוע מכם לקנפג את הפלאפון ולהוציא ממנו את המיטב, להפך. לפני התקנה של Recovery או- ROM קראו פעמיים את המדריך והבינו מה אתם עושים בכל שלב, וכיצד אתם חוזרים אחורה. רוב הייצרניות מספקות כלי פשוט שיודע להביא את הפלאפון שלכם למצב STOCK, כולל Recovery, ROM, ביטול Root וכ'ו.
 • כל שינוי קונפיגורציה מותאם למכשיר שונה. עבור כל מכשיר קיימת שיטה שונה לקבל ROOT, להתקין Recovery ולהתקין ROMs (עבור כל מכשיר קיימת גרסת ROM שונה). חפשו מדריך ספציפי עבור המכישר שלכם ודאגו לוודא שהמדריך תקין. מאותה התאימות למכשירים השונים ניתן להסיק שככל שהמכשיר שלכם יותר פפולארי, כך יהיו ברשת יותר מדריכים ויותר גרסאות שונות של ROMs. אל תרכשו פלאפון נדיר (יצרנית סינית קיקיונית) אם ברצונכם להמשיך ולקבל תמיכה מקהילת הקוד הפתוח.

ROMs מומלצים


 • MIUI – הרום הסיני הוותיק עם העיצוב המדהים. קיימים עשרות אלפי עיצובים ייחודיים בחנות העיצובים של הרום הזה. עיצוב מותאם אישית ל-Launcher ולמסך הנעילה. כולל אפליקציות שימושיות מובנות כמו פתקים, נגן מוזיקה מעוצב, תוכנת אנטי וירוס, ניהול חכם לזיכרון המכשיר, ועוד. ה-ROM קיים בעזרות גרסאות למכשירים שונים, קיימת גם גרסא בתרגום לעברית, ניתן להוריד באתר הבית של הרום (כולל מדריך התקנה).
 • CyanogenMOD – רום נפוץ ומומלץ, מהיר ביותר, קיים בגרסאות רבות כמעט לכל מכשירי האנדרואיד הנפוצים. CynogenMOD מופץ כ-ROM "נקי" בלי שטויות ובלי אפליקציות שמאיטות את הפלאפון. CynogenMOD מגיע ללא חבילת תוכנות גוגל. לאחר ההתקנה של הרום חשוב להתקין את התוכלות האלו, אחרת לא תוכלו להתקין אפליקציות מה-Market. ניתן להוריד ולהתקין מאתר הבית של החברה

אז איך מתחילים?


ההמלצה שלי היא להתחיל בקטן, פשוט להתקין ROOT בפלאפון ולאחר מכן לנסות ולהשתמש באפליקציות שעד היום לא יכולנו להפעילן כי היה צורך ב-ROOT. אחת מהאפליקציות האלו היא TitanuimBackup שמאפשרת גיבוי מלא של המכשיר שלכם (דבר שניתן לעשות רק עם ROOT)

לאחר שתתקינו ROOT תוכלו להתקדם ולהתקין ROM מקוסטם על המכשיר שלכם. חשוב לבחור בקפידה את ה-ROM אותו תתקינו, קראו ביקורות, בחרנו את הייתרונות והחסרוות של ה-ROM בו תרצו.

זהו התהליך הבסיסי, חפשו בגוגל מדריכים לכל אחד מהשלבים האלו עבור המכשיר שברשותכם.

 1. פתיחת Bootloader למכשיר
 2. התקנת ROOT
 3. התקנת Recovery
 4. עדכון Radio ו-Kernel (אם יש צורך)
 5. התקנת ROM

קישורים שימושיים


 • ROM List – רשימה מלאה של ROMs לכל הייצרניות המובילות
 • Bootloader – כולל הסבר כיצד לפתוח אותו

 

מצב Fastboot במכשיר נקסוס (מימין) ובמכשיר HTC (משמאל)

Bootloader 

מצב Recovery במכשיר Galaxy

p1040287

4 Comments on אנדרואיד למתקדמים

 1. תודה רבה על המדריך הנהדר הזה
  אשמח אם תוכל לעזור לי איך אני מסיר אפיקציית אתחול דרך המחשב
  גם ע"י פקודה ידנית של ADB זה טוב

Leave a Reply

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*